Rozhodli jste se zaplatit si fotografa, aby Vám udělal skvělé fotky? Gratuluji, budou to nejspíše jedny z těch lépe investovaných peněz ve Vašem životě. Prostě fotky vydrží na celý život. Každopádně nezapomeňte na to, že kvalitní výsledek si žádá i Vaši přípravu. A pokud jste si vybrali jako portrétního fotografa přímo mě, doporučuji dát na tyto rady. Nejčastěji se také ptáte: „Jak se obléct na focení?“
Fotograf musí samozřejmě udělat maximum pro to, aby byl výsledek focení stoprocentní. Ale jak jsem už zmínil, je nezbytná i Vaše kvalitní příprava. Řeč je sice na jednu stranu o oblečení a celkové „sebeúpravě“, ale nakonec je stejně nejdůležitější to, s jakou náladou přijdete. Nebojte se, určitě to zvládnete! Stačí, když se budete držet několika zásad.
Z těch následujících je nejdůležitější rada číslo jedna
1. Buďte v pohodě
Velmi často z páru nebo rodinky, které fotím, cítím, že jsou z focení dost nervózní. To je škoda. Focení, ať už svatební, párové, rodinné nebo jakékoliv jiné, pro Vás bude taky zážitek na celý život. V jeho průběhu se atmosféra uvolní. A i díky zapadajícímu sluníčku budou postupně vznikat lepší a lepší fotky. Po focení zažijete ten skvělý pocit, že jste zase vyzkoušeli něco nového, a že jste večer (fotím v 90 procentech případů večer, před západem slunce) strávili zcela netradičně. A taky se nebudete moci dočkat fotek (které konkrétně já odevzdávám vždy nejpozději do měsíce).
2. Upravte se, ale ať jste to Vy
Kromě zásadních rodinných oslav a podobných slavnostních příležitostí není vhodnější příležitosti pro úpravu vlastního vzhledu než je portrétní focení. Snímky Vám zůstanou na celý život a už za pár let nad nimi budete připomínat léta Vašeho života, která už se nikdy nevrátí. Znám to z vlastní zkušenosti. Proto vypadejte nejlépe jak můžete. Ano, smyslem portrétu je také zachytit Vaši osobnost, takže by samozřejmě bylo hloupé se oblékat do něčeho, co byste si na sebe normálně nikdy nevzali. Ale v rámci toho, co nosíte, je dobré sáhnout po těch lepších kouscích v šatníku. Ideálně s ohledem na další pravidla, která uvedu níže.
3. Zohledněte místo, kde se fotí
Při výběru oblečení je ale důležité pamatovat na zásadu, že Vaše oblečení by mělo korespondovat s lokalitou, kde fotíme. Když tedy fotíme na poli nebo v lese, neměli byste mít oblečení, ve kterém byste vyrazili do divadla, do klubu nebo dokonce na pohovor. Elegantnější oblečení se ale zase může hodit do centra Prahy. Když tedy fotíme v přírodě, skvěle se hodí takový venkovský, farmářský nebo kovbojský styl (slamáky, světlá džínovina, košile, klobouky…). Pozor! Neplést s outdoorovým volnočasovým oblečením, v němž byste vyrazili na túru – to naopak na fotkách dobře nevypadá. Holky mají nekonečno možností, u chlapů funguje vždycky třeba ležérnější sáčko, hezký svetr, džínová bunda, vesta a samozřejmě košile. Určitě nevadí hezké, dobře padnoucí světlejší džíny.
Pojďme se na oblečení podívat konkrétněji. Berte mě ale s rezervou, samozřejmě platí, že se dá fotit vždy, všude a ve všem, tohle jsou spíš jen moje doporučení.
Jak se obléct na focení?
Jaké barvy se (spíš) hodí:
bílá,
béžová,
světle šedá,
světlá džínovina,
téměř už nevhodná je tmavší modrá.
Jaké barvy se (spíš) nehodí:
tmavé, černé barvy,
výrazné, křiklavé barvy,
zelená – i já patřím mezi fotografy, kteří zelenou na fotkách nevidí moc rádi, ale vždy záleží taky na konkrétním případu,
žlutá, oranžová a fialová – v podstatě na nich není nic špatného, ale na mě osobně působí spíš rušivě.
Červená, červená!
V žádném případě si neberte nic reflexního, mám na mysli hlavně různé neonové odstíny. Výjimku z výrazných odstínů tvoří již výše zmíněná červená. Je vhodná spíše u holek, ale přesto jsou podle mě lepší méně výrazné a světlé barvy, které dají fotce příjemnou nerušivou tonalitu.
Vzory
Obecně je lepší vzít si oblečení čisté, tedy bez vzorů a potisků. I když jednoduchý, pravidelný a nerušivý vzor na šatech nebo košili nevadí. Obrázky a potisky na oblečení však v žádném případě nedoporučuji. Odpoutávají pozornost od Vás samotných.
Po jakých kouscích v šatníku sáhnout?
Ženy
Dámské oblečení je velmi rozmanité a já sám nedokážu správně pojmenovat mnohé typy oblečení, ale obecně lze říci, že je lepší sáhnout po něčem zajímavějším, než jsou jen džíny a tričko. Lepší jsou tedy určitě šaty, košile, blůzy, saka apod. Na druhou stranu dobře padnoucími světlými džínami, které doplníte dobře padnoucím bílým tričkem, také nic nezkazíte. Však holky budou vědět nejlépe.
Muži
Chlapi bývají v oblečení konzervativnější, ale určitě je na focení lepší košile než tričko, sako (spíše volnočasové, nikoli to od obleku) než bunda apod. Obě pohlaví můžou sáhnout po doplňcích jakými jsou třeba klobouky nebo šály. Nebojte se prostě „vystylovat“!
Co nefunguje?
Již zmíněné potisky, obyčejné a vytahané oblečení, naducané péřovky (naopak hezké kabáty jsou super, i když bývají bohužel často černé, stejně tak černá kožená bunda je tak nějak nahraně), pohodlné outdoorové oblečení, co si vezmete spíše jen tak na zahradu, reflexní barvy apod.
Jak se sladit?
Pokud se fotí skupinové portréty (párové, rodinné, těhotenské apod), nebo rovnou samostatné děti, pak platí úplně to samé. Na miminkách je nejlepší bílé body bez obrázků atd. atd. Je pravda, že by k sobě skupiny měly ladit, ale já osobně strašně nemám rád nucené ladění oblečení všech focených. Portrét by měl být přece také přirozený. Takže pokud dodržíte mé výše uvedené rady, budete vlastně sladěni automaticky, ale zároveň nenuceně.
Spolupracujte s fotografem
Čím více mám za sebou portrétních focení, tím spíše se utvrzuji v názoru, že dobrý výsledek nevzniká ve chvíli zmáčknutí spouště fotoaparátu, ale již při přípravě před focením. Tím nemyslím jen Vaši přípravu uvedenou výše, ale také přípravu fotografa. Já velmi často na místo focení zajedu předem. Podívám se, jak vypadá tráva a samozřejmě průběžně zjišťuji, kde a kdy přesně v danou roční dobu zapadá slunce.
Celé focení, které trvá asi hodinu, mám naplánované vlastně předem. Focení se snažím plánovat spíše na slunné dny (což ale není nutností). Když vyjde počasí a já se na místě sejdu s dobře připravenými pohodově naladěnými klienty, se kterými se můžu domluvit na průběhu focení, je vyhráno. Pak už stačí jen cvakat a všechno funguje.
Nebojte se pózování
Teď už víte, jak se obléct na focení. I to, jak se na něj připravit. Ale Chápu, že klienti se nejvíce bojí toho, jak sami zvládnou pózovat. Je to jednoduché, dobrý fotograf Vám vždy řekne, jak se postavit. A věřte, že to nebolí. Já vzhledem k tomu, že většinou fotím svatebčany a rodiny, tedy málokdy zkušené modely a modelky, fotím velmi obyčejné pózy. A ještě lépe žádné pózy, často vznikne skvělá fotka ještě před tím, než se focení stihnou „připravit“. S dětmi je to spíše proběhnutí se, než focení, ale výsledek je o to spontánnější.
Stačí si prostě pohodlně sednout, lehnout, podívat se za sebe přes rameno nebo se opřít o strom a přirozená póza je na světě. Většinou je podle mého vkusu lepší nedívat se do objektivu.
Všechny Vaše dotazy rád zodpovím. Stačí napsat mi mail nebo zavolat.