Mí klienti se na předsvatebních schůzkách většinou chtějí bavit hlavně o organizaci focení během svatebního dne (a případně i o tom, jak naplánovat svatbu jako takovou). Ačkoli si myslím, že co se týče focení, měli by tuto starost nechat spíše na mně jako na svatebním fotografovi, tak naprosto chápu, že si s tím sami lámou hlavu. Rád jim vždy poradím, ale zároveň se vždy snažím je přimět k tomu, aby se vyhnuli určitým stereotypům, které bohužel nevedou k dobrému výsledku.
Naopak se klienty vždy snažím přivést na podstatnější věci a trochu upravit jejich přemýšlení o tom, co by od svatebního fotografa měli čekat nebo chtít. Tady je takový stručný výtah několika mých myšlenek. Nakonec jde vlastně jen o 4 tipy, což svědčí o hlavní myšlence článku – objednejte si dobrého fotografa, nechte focení na něm a nechte si od něj poradit.
1. Nechte fotografa začít co nejdříve
Většinou se se snoubenci domlouvám tak, že na svatbě strávím 12 hodin (kratší verze focení ve svatební den v současnosti ani nenabízím). I přesto ale přijíždím ještě dříve, než je smluvená doba (a nakonec setrvám ještě déle, aniž by to mí klienti tušili). Proč vlastně? To proto, že potřebuji nějaký čas, abych se s místem seznámil. Nafotím si prostředí, kde se svatba odehrává, vyfotím třeba stodolu, kde bude hostina, případně penzion, kde přespávají hosté. Aby však i taková fotka stála za to, je potřeba na ní chvíli pracovat.
Nudit se rozhodně nebudu
Zároveň si rozmyslím, kde by se daly dobře vyfotit portréty novomanželů nebo skupinové fotky. Když přijedu ráno, tak nejenže je lepší světlo, ale zároveň jde o jedny z posledních klidných chvil před tím, než se strhne svatební maraton. Seznamuji se s nejdůležitějšími lidmi, snažím se naladit na jejich vlnu a přemýšlím o tom, čím je zrovna tahle svatba jedinečná (a jak bych ji měl nejlépe fotit). Kdybych si takový předstih nenechal a přijel bych později, už by se těžko hledala volná chvíle, během níž by se dalo o reportáži v klidu přemýšlet.
Rozepisuji to zde proto, že se mě občas nevěsty doptávají, co že bych to chtěl čtyři hodiny před obřadem vůbec fotit. Věřte, že na svatbě je vždy co fotit a rozhodně se nenudím. Pokud tedy chcete na fotografovi ušetřit tím, že si ho objednáte na kratší dobu, kraťte nikoli od začátku, ale spíše z druhého konce. Ale myslete na to, že ušetříte pár tisícovek, ale ty okamžiky Vám profesionálně již nikdy v životě nikdo nezachytí…
V této době vyfotím třeba takovéto fotky. Jejichž smyslem je dokreslit celkovou atmosféru svatebního dne a uvést celou reportáž do kontextu.
Hledání záběru zpod stromu, v němž vypadal Lobečský pivovar hezky, trvalo celkem dlouho. A pak ještě počkat si na auto nebo cyklistu, aby se záběr oživil. Profesionální fotograf prostě nemůže vyfotit budovu jen tak zpředu, jako to udělá každý host… A všimněte si efektu nízkého světla – je ráno.
2. Společné focení novomanželů si naplánujte spíš na večer
Ačkoli někteří mí kolegové zastávají názor, že portréty novomanželů jsou dnes jakýsi přežitek, já s tím naprosto nesouhlasím. Podle mě je portrétní focení novomanželů – z hlediska fotografování – jednou z nejdůležitějších částí dne. Právě během společného focení ženicha a nevěsty nejspíše vznikne dokonalá fotka, kterou budete mít po zbytek života vystavenou někde na poličce.
Také z toho důvodu doporučuji snoubencům to, abychom portréty fotili spíše večer, kdy je lepší světlo a výsledek bude – lepší. V létě tak může být ideální světlo (takzvaná zlatá hodina) klidně až kolem osmé hodiny. Spousta nevěst to nevydrží a “pro jistotu” chce fotit dříve. No, abych byl fér, neříkám, že kolem poledne nelze udělat kvalitní fotky, ale ostré letní slunce fotkám prostě nelichotí tolik, jako hřejivý západ (takzvaná zlatá hodina). Ano, existují finty, jak lze fotit i v ostrém denním slunci, znám je, používám je, ale zlatá hodinka je prostě zlatá hodinka. Posuďte sami podle fotek uvedených níže.
Nebojte se ani deště
A tady je ještě třetí varianta. V případě, že je ve svatební den zataženo, nebo že nedejbože prší, tak pak je celkem jedno, zda se bude fotit přes den nebo až večer. V případě zataženého dne je dokonce lepší fotit přes den. Jinak by hrozilo, že se večer setmí rychleji, než čekáme, a že budeme mít světla prostě málo. Ale nebojte, to se Vám se mnou nestane. 😉
Aby to bylo úplné, zmíním ještě čtvrtou variantu – novomanželské focení v jiný než svatební den. Klientům to nabízím a zatím ještě nikdo nekývl. Je to v našem prostředí příliš neznámé a já to chápu. Ale viděli jste někdy dechberoucí novomanželské snímky z unikátní lokality vysoko v horách, na útesu nebo na opuštěném pobřeží? Focené na dokonalém místě v dokonalou denní dobu? Tak pak vězte, že takové fotky nejspíše nevznikly během jednoho hektického svatebního dne, ale že byly dopředu plánované. Službu novomanželského focení v jiný než svatební den nově nabízím. A ti, kterým fotím celou svatbu, mají samozřejmě slevu.
Tyhle fotky vznikly ve zlaté hodince:
Svatební fotka vyfocená během slunečného letního dne, tedy přes den, při ostrém slunci:
A nakonec fotky vyfocené při zataženém počasí, subjektivně jde o mé oblíbené světlo:
3. Neobjednávejte si fotografa až na obřad (nebo nedej Bože jen na obřad)
Když jsem se ve focení svateb zajížděl, přistoupil jsem na přání pár klientů, že začnu fotit až od obřadu. Byť si myslím, že i tyto reportáže dopadly dobře, už to nikdy neudělám. Důvodů je hned několik – při obřadu nevíte, kdo je babička, kdo tetička, kdo maminka a kdo tatínek. Nezvládnete si zapamatovat jména svědků a je to prostě přesně takové, jako když naskočíte do rychle jedoucího vlaku. Ne, takhle se práce svatebního fotografa nedá dělat dobře. Když fotím od rána, zvládnu se seznámit s nevěstou a ženichem a říci jim i pár povzbudivých slov, aby nebyli nejen ze mě, ale celkově ze svatebního dne nervózní. Záleží mi i na dalších, především těch nejdůležitějších lidech svatebního dne.
Nechte mě začít včas 🙂
Když mi maminka nevěsty nabídne kávu a domácí koláček, přijmu a s úsměvem pochválím, že tak dobré koláčky nejsou ani z daleka na každé svatbě. S každým prohodím pár vřelých slov a když pak přijde na společné focení všech svatebčanů, s tou nejužší rodinou jsme tak trochu parťáci. Jen tak se můžu stát přirozenou, a snad i příjemnou součástí svatebního dne. Něčeho takového rozhodně nejde docílit, když začínám fotit až při obřadu. Svatby, kdy jsem tak začal, byly krásné. Ale až do konce mé práce jsem se nezbavil pocitu, že jsem na nich cizincem. A obávám se, že to tak mohli cítit i svatebčané. Do svatebního kolotoče jsem zkrátka naskočil moc pozdě. Takhle svoji práci dělat nechci. Takže, jak jsem už zmiňoval, když krátit pobyt svatebního fotografa na svatbě, tak z druhé strany – tedy od konce svatebního dne.
Jen obřad ne, prosím
A už vůbec bych Vám nedoporučoval si objednávat svatebního fotografa jen na obřad. Z mého pohledu by to byly vyhozené peníze. Nehledě na to, že svatební obřad nebývá až tak fotogenickou událostí. Jistě, ti nejlepší dokáží i na svatebním obřadu vykouzlit skvělé a hlavně emotivní fotky. Háček je ale v tom, že ti nejlepší nikdy nefotí jen obřad. Ti nejlepší vždy fotí celé svatební příběhy. Naopak, čím méně kvalitní fotograf, tím roztříštěnější je většinou jeho nabídka – balíček gold, silver, platinum, bronze, premium, classic, basic atd. atd. Samozřejmě odstupňované tak, že čím nižší balíček, tím je to více peněz za méně práce. Nejnižší balíček bývá beztak celkem drahý, ten nejvyšší pak astronomicky drahý. Při vší úctě ke kolegům, toto není zrovna moderní přístup. Ale chápu, že někdo takové služby poptává, a proto je jiný také nabízí.
4. Nechte focení na fotografovi
Heslo “Náš zákazník, náš pán,” ctím doslova. Když mi řeknete, ať vyfotím to a to, s úsměvem to udělám, i kdyby nemělo jít i dobrou fotku. Ale pamatujte na to, že Vaším “úkolem” je na svatbě bavit se – pracovat a dělat si starosti s tím, aby bylo vše důležité kvalitně nafoceno, to je úkol fotografa. Já osobně si s klienty vždy dávám před svatbou schůzku, na které co nejvíce potřebných detailů probereme. Já si vše poznamenám a schůzku uzavírám s tím, že vše je domluveno, že se na mě klienti mohou spolehnout a ať si hlavně svatební den užijí a nedělají si starosti. Stoprocentní výsledek je na mně a vždy pro něj dělám maximum. Vím, jakou důvěru mi klienti svěřují. Vyberte si tedy takového fotografa, u nějž budete mít pocit, že se na něj můžete spolehnout. A pak se na něj spolehněte.
A to je vše! Hlavně si tedy svůj svatební den užijte a péči o něj (i o to, jak naplánovat svatbu celkově) svěřte profesionálům, na které naleznete dobré recenze, a u kterých budete mít pocit, že jim můžete důvěřovat.
A ještě pár tipů na konec, s plánováním svatby Vám může skvěle pomoci nějaký svatební plánovač. Jeden takový si můžete stáhnout třeba zde. Pokud byste si jako fotografa na svatbu chtěli objednat mě, ale měl bych plný termín, rád Vám pomůžu s výběrem jiného zkušeného kolegy. Jedním z nich je třeba Petr Doležal.